Suya Dayanıklı Ahşap Nasıl Yapılır

Suya Dayanıklı Ahşap Nasıl Yapılır

İşlenmemiş ahşap çürümeye , bükülmeye veya çatlamaya karşı hassastır . Ahşabınızın ömrünü uzatmak için, su yalıtım ürünü ile tedavi edebilirsiniz. Arka veranda veya sundurma mobilyaları gibi hava koşullarına düzenli olarak maruz kalan ahşapları su geçirmez hale getirmeyi düşünün. Su geçirmez iç mekan ahşapları ve mutfak yüzeylerinde de yaygındır.

Yağ ile su yalıtımı

Hangi yağı kullanacağınıza karar verin. Ahşabın su yalıtımı için kullanılan üç yaygın yağ keten tohumu, ceviz ve tung'dur. Tung yağı tipik olarak çoğu ticari üründe bir karışım olarak bulunur. Ham tung yağı genellikle diğer yağlardan daha pahalıdır, bu nedenle genellikle daha küçük ahşap projelerinde kullanılır. Ceviz yağı, markette zeytinyağının yanında bulacağınız aynı üründür. Fındık alerjileri nedeniyle ceviz yağı ticari olarak kullanılamaz.

Keten tohumu yağı çoğu aktarlardan satın alınabilir, ancak bu ürünlerin çoğu çiğ veya haşlanmış olarak satılmaktadır. Haşlanmış keten tohumu yağı, zehirli metal kurutma maddeleri içerir. Bu ürünü hala açık veranda ekipmanlarında kullanabilirsiniz, ancak yiyecek içeren hiçbir şey için kullanmamalısınız.

Keten tohumu yağı, metal kurutma maddeleri olmadan da satın alınabilir. Mutfak tezgah üstü gibi bazı ahşaplarda güvenli bir kat istiyorsanız, ham keten tohumu yağı arayın.

 

Yağı satın alın. Projenizin kapsamını belirleyin ve hangi ahşap yüzeylere yağ uygulamak istediğinize karar verin. Bir veranda güvertesi gibi daha büyük projeler için, bir dış leke ve güverte dolgu macunu kullanmayı düşünün. Yağ, kesme tahtası, masa, tezgah üstü veya beysbol sopası gibi daha küçük tabanlı ahşap nesneler için iyidir.

İşlem yapmak istediğiniz yüzeylerin bir listesini yapın. Bu, ne kadar yağ satın alacağınızı bilmenize yardımcı olacaktır. Yağ ile muamele ile ilgili iyi bir şey, yağın birkaç yıl boyunca iyi kalmasıdır.

Tedavi gereksinimlerinize en uygun yağı satın alın. Büyük bir yağ kabı satın alın. Çok azdan daha iyidir.

Bir karışım oluşturun. Yağı terebentin ve elma sirkesi ile karıştırarak daha güçlü bir tedavi ve sızdırmazlık maddesi oluşturabilirsiniz. Bir kısım yağ (tung, keten tohumu veya ceviz), bir kısım terebentin yağı ve ½ kısım elma sirkesi karıştırın. Bu karışım yağ tedarikinizi koruyacak ve daha dayanıklı bir son kat sağlayacaktır.

Malzemeleri boş bir kahve kabı gibi metal bir kapta karıştırın. Her şey karışana kadar sıvıları karıştırın.

Bir karışım oluşturmak gerekli değildir, ancak birçok ahşap meraklısı bu tür bir karışım tavsiye eder.

Yağları uygulamadan önce ahşabı hazırlayın. Herhangi bir yüzey kusuru, yağ uygulandıktan sonra daha belirgin olacaktır. Yağ veya yağ karışımı ahşaptaki tüm renkleri vurgulayacaktır. Yüzeyden görülebilen kusurlar için kalın zımpara kağıdı veya metal bir plaka kullanın. Ahşap düzgün görünene kadar zımpara kağıdı veya eğe ile kazıyın.

Tüm yüzeyi ince zımpara (220) zımpara kağıdı ile zımparalayarak bitirin. Bu, yüzeyi yağı emmek için hazırlayacaktır.

Yağı uygulamadan önce alanı süpürün veya herhangi bir artıkları kuru bir bezle silin. Odun yağ ile işlemden önce kuru olmalıdır.

Kendini hazırla. Tüy bırakmayan bir bez katlayın ve diğer hurda bezlerini yakınlarda tutun. Bezin katlanması pürüzlü kenarları giderir ve yağı yayarken olası takılmaları durdurur. Terebentin ve mineral ispirtolu diğer ürünleri tutarken kalın lastik eldiven giyin.

 

İlk katı uygulayın. Bezin yüzeyine az miktarda yağ dökün. Yağı doğrudan tahtaya uygulamayın. İçten dışa hareket ederek yağı bezle ovalayın. Emerken yağa dokunmamaya dikkat edin. Düz bir kaplama elde etmeye konsantre olun. Yağı bezden çıkarmak için çok sert ovalamak yerine daha fazla yağ uygulayın. fazla yağ birikintileri bırakmayın.

kurumaya bırakın. Yağın ahşaba yerleşmesi için yaklaşık 30 dakika bekleyin. Fazla yağı temizlemek için yüzeyi temiz bir bezle silin. Ahşabı 24 saat boyunca veya kuruyana kadar bekletin. Yağ ile su yalıtımı, dolgu macunları ile su yalıtımından daha uzun sürer.

Su Mastikleri İle su yalıtımı

Su bazlı bir ahşap mühürleyen satın alın. Bu ürünleri ev geliştirme mağazalarında bulabilirsiniz. Su Contası ve Leke Sızdırmazlık Maddeleri ahşap sızdırmazlık malzemelerinin ortak isimleridir. Ayrıca renkli bir dolgu macunu satın alabilir ve uygulamadan önce ahşabın yüzeyini zımparalayabilirsiniz.

Sızdırmazlık malzemeleri genellikle uygulanması gereken ürün tipine göre etiketlenir. Örneğin, güverte dolgu macunu, çit dolgu macunu, dış mekan dolgu macunu, zemin macunu veya mobilya macunu bulabilirsiniz.

Ahşabınızın neme, UV ışınlarına ve suya dayanması gerekiyorsa deniz ahşap dolgu macunu satın alın.

Özel uygulama kuralları ve kuruma süreleri için ürünü kontrol edin. Bazı ürünler boya püskürtücü ile kullanılabilir.

Uygulama için bir boya püskürtücü veya boya fırçaları satın alın.

Düz bir kat uygulayın. Boya fırçanızı veya püskürtücünüzü hazırlayın ve yüzeyin düzgün bir katını oluşturmaya odaklanın. Havanın sıcaklığının ve neminin ürünün doğru aralığında olduğundan emin olun, aksi takdirde ürün çok hızlı buharlaşabilir. Garaj gibi nem kontrollü bir alanda çalışmayı düşünün.

Dolgu macunu uygulamadan önce ahşabın yüzeyinin temizlendiğinden emin olun.

Ürünün kurumasını bekleyin. Uygun kurutma süreleri için ürünün ambalaj talimatlarına bakın. Kuruma süreleri yağın kuruma sürelerinden çok daha kısa olacaktır. Birçok sızdırmazlık maddesi 4-10 saat arasında sürer.

İlk katı temizleyin. İkinci katın yapışmasını artırmak için ince taneli zımpara kağıdı kullanın, ancak sadece ürün talimatları tarafından tavsiye edilirse. Ürün tamamen kuruduktan sonra bunu yapın.

Sızdırmazlık maddesini temizlemek için “0000” (çok ince) çelik yün de kullanabilirsiniz.

 

İkinci ve üçüncü kat uygulayın. Yumuşak ağaçların iki ila üç katına ihtiyacı olabilirken, bazı sert ağaçların sadece bir katına ihtiyacı olacaktır. Yumuşak ağaçlar, geçmişte işlenmemiş daha ucuz ağaçlardır. Popüler yumuşak ağaçlar sedir, çam, sekoya ladin, balsa ve porsuktur. Parke, daha kaliteli mobilyalar ve güverteler için kullanılan daha yoğun bir ahşaptır. Popüler parke kayın, hickory, maun, akçaağaç, meşe ve cevizdir.