Ahşaptan Akrilik Boya Nasıl Kaldırılır

Ahşaptan Akrilik Boya Nasıl Kaldırılır

Akrilik boya su bazlıdır ve çeşitli yöntemlerle ahşaptan çıkarılabilir. Bir boya dökülmesinden hemen sonra en iyisi olsa da, hem ıslak hem de kuru boyayı sabun ve su, sürtünme alkolü, ısı tabancası, çözücüler veya zımpara kağıdı kullanarak çıkarabilirsiniz.

Sabun ve Su Kullanımı

Taze akrilik boyayı ıslak bir bezle silin. Bir bez veya bezi yavaşça nemlendirin ve boyayı olabildiğince temizlemeye çalışın. Çok doygun hale gelirse bezi gerektiği gibi kapatın.

Bir süredir kuru olan boya lekelerinde bu etkisiz olabilir. Sabun ve su en çok taze boya lekeleri üzerinde etkilidir.

Yeni bir bezi sıcak suyla nemlendirin ve üzerine biraz sabun koyun. İyi bir köpük üretecek ve ahşabın tanesine girecek bulaşık sabunu gibi temel bir gliserin sabunu kullanın. Bunun için sıvı veya kalıp sabun kullanabilirsiniz.

Kalan boyayı sabunlu bezle hafifçe ovalayın. Tüm boya gidene kadar fırçalamaya ve daha fazla sabun eklemeye devam edin. Tüm boyayı oluklardan çıkarmak için bezi ahşabın tane ile düz çizgilerle ovalayın.

Sabun kalıntısını gidermek için alanı nemli bir bezle silin. Sabun köpükleri gidene kadar silmeye devam edin. Nokta gerçekten sabunlu ise bezi bir kez durulamanız gerekebilir.

Alanı kurutmak için kuru bir bez veya havlu kullanın. Mümkün olduğunca fazla suyu silin. Ahşabın nemli kalacağı ve yerin büyüklüğüne bağlı olarak tamamen kuruması 48 saate kadar sürebilir.

 

Alkol Kullanımı

Boya lekesini macun bıçağı ile kazıyın. Mümkün olduğunca üst boya tabakasını nazikçe kesmeye çalışın. Bu şekilde çıkarabileceğiniz herhangi bir boya, alkolün kesmesi gereken daha az boya olacaktır. Tahtaya kazmamaya ve çizik izlerini geride bırakmamaya dikkat edin.

Bir beze biraz alkol uygulayın. Çoğu eczanede veya markette satın alınabilen temel sürtünme alkolünü kullanın. Bezi açık şişenin üzerine yerleştirin ve bezin küçük bir bölümünü doyurmak için bir veya iki kez sallayın.

Kalan boyayı bezle ovalayın. Bezi alkol ilave etmeye devam edin ve tüm boya gidene kadar sürtünmeye devam edin. Alkol ahşabın yüzeyine zarar verebilir, bu yüzden sadece boya lekesinin tam alanında kullanın.

Alkolü silin. Temiz bir bezi biraz su ile nemlendirin ve kalan kalıntıları çıkarmak için alanı onunla silin. Odun hala alkol kokusu alabilir, ancak bu zamanla dağılır.

Yüzeyi kuru bir bezle silin. Tüm aşırı nem giderilene kadar nemli noktayı ovun. Odun hala ıslak olacaktır, ancak 24 saat içinde kurumalıdır.

Isı Tabancası Kullanma

Boyalı alanın bir ısı tabancası kullanacak kadar büyük olup olmadığını belirleyin. Boyayı tüm kapıdan veya mobilya parçasından çıkarıyorsanız, ısı tabancası kullanmak faydalı olabilir. Sadece birkaç küçük lekeyi çıkarmanız gerekiyorsa, sabun veya alkol gibi diğer yöntemler daha pratik bir seçim olabilir.

Bir ısı tabancası kullanmaya karar verir ve bir tane satın almak isterseniz, nispeten ucuzdurlar ve zanaat mağazalarında ve donanım mağazalarında satın alınabilirler.

Tüm ürün talimatlarını dikkatle okuyun. Çok yüksek bir ayar kullanırsanız ahşabı koruyabilir ve hatta ateş başlatabilirsiniz. Isı tabancasını doğru kullanmanın yollarını bildiğinizden emin olmak için güvenlik talimatlarını okuyun.

Eriyen boya da zararlı buharlar oluşturabilir, bu nedenle koruyucu gözlük ve maske veya maske gibi koruyucu giysiler kullandığınızdan emin olun.

Tabancayı boyaya doğrultun ve açın. Bir seferde yaklaşık 10-20 saniye boyunca lekeden 3-4 inç (7-10 santimetre) uzakta tutun. Daha büyük bir alanı aynı anda ısıtmak için küçük dairesel hareketlerle hareket ettirmeyi deneyin.

Lekeyi macun bıçağı ile kazıyın. Isı tabancasını bir elinizle tutarken, bıçağın kenarı ile lekenin altına girmeye çalışın. Boya yumuşamaya ve soyulmaya başlamalıdır. Macun bıçağını gerektiği gibi temizleyin ve tüm boya gidene kadar kazımaya devam edin.

Macun bıçağını temizlemek için ısı tabancasını her yerleştirdiğinizde kapatın.

Soğuduktan sonra yüzeyi silin. Ahşabın artık ısınmasını bekleyin ve kalan artıkları temizlemek için nemli bir bezle silin. Ek temizleme gücü için beze biraz sabun ekleyebilirsiniz (tam talimatlar için yukarıdaki yönteme bakın).

Solvent Kullanma

Bir çözücü seçin. En yaygın boya sıyırıcı metilen klorürdür. Son derece güçlüdür ve dikkatli kullanılmalıdır. Narenciye bazlı ve daha çevre dostu çözücüler vardır, ancak bunlar hala tehlikelidir ve uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Çözücüler yerel donanımınızdan veya boya mağazanızdan satın alınabilir.

Güvenlik tertibatını takın. Kendinizi zararlı buharlardan korumak için koruyucu gözlük veya gözlük gibi göz koruması ve havalandırma maskesi kullanın. Ürün sıçrayabileceğinden eldiven ve uzun kollu giymek de iyi bir fikirdir.

Uygun havalandırma oluşturun. Mümkünse dışarıda çalışın, ancak ahşap hareket ettirilemiyorsa tüm pencereleri ve kapıları açın. Hava akışının dumanı sizden uzağa ve bir pencere veya kapıdan dışarı üflemesi için arkanıza bir fan yerleştirin.

Çözücü üzerinde yuvarlayın veya fırçalayın. Boyaya ince bir çözücü tabakası uygulamak için bir boya fırçası veya boya rulosu kullanın. Yaklaşık 20 dakika bekletin veya uzun süre talimatlar önerilir. [8] Çözücü çalışırken boya kabarmaya başlayacaktır.

Kabarcıklı boyayı kazıyın. Köpürmeye ve soyulmaya başlamış olan boyayı çizmek için künt bir plastik kazıyıcı kullanın. Ahşabı ölçecek keskin metal aletler kullanmaktan kaçının. Soyma boyasını tek kullanımlık bir kapta veya plastik bir torbada toplayın.

Bölgeyi mineral ispirtolarla temizleyin. Bazı üreticiler sadece suyun bölgeyi temizleyeceğini iddia ediyor, ancak ahşabın nötralize edilmesini sağlamanın en iyi yolu onu mineral ruhlarına batırılmış bir bezle silmektir.

Ahşabı düzeltmek için bir hafta bekleyin. Lekeleri veya mumları uygulamadan önce ahşaba tamamen kuruması ve havalanması için en az bir hafta verin.

Ahşabın Zımparalanması

Boyayı çelik yünü veya zımpara kullanarak ovalayın. # 0000 çelik yünü veya ince zımpara kağıdı kullanın (150-180 kum). Kaldırılacak çok fazla boya varsa, 80-120 kum veya aşırı durumlarda 40-60 kum gibi daha kaba bir zımpara kağıdı ile başlayın. [10] Bunu sadece boyayı çıkarmak için çok nazik bir şekilde yapın.

Geniş alanlar elektrikli zımpara ile zımparalanabilir, ancak koruyucu maske ve koruyucu gözlük taktığınızdan ve tüm ürün talimatlarını dikkatle okuyun.

Ahşabı nemli bir bezle temizleyin. Talaş ve kalıntıları silmek için ahşabın üzerine ıslak bir bez sürün. Temizlerken çok kirlenirse bezi yenisiyle değiştirin.

Ahşabı yenileyin. Tekrar kuruduktan sonra, daha önce kullanılanla aynı boyayı veya lekeyi kullanarak ahşaba dokunun. Ekstra ürününüz yoksa veya üzerinde ne kullanıldığını bilmiyorsanız, yerel donanım mağazanızdaki örneklerle mümkün olduğunca yakından eşleştirmeyi deneyin.