Ahşaptaki Yanıkları Nasıl Tamir Ederiz

Ahşaptaki Yanıkları Nasıl Tamir Ederiz

Eviniz, dükkanınız veya garajınızın etrafındaki ahşapları,  mobilya, paneller, masa üstü veya ahşap bir oyuncak olsun, normal aşınma ve yıpranma yoluyla yanlışlıkla yakılabilir. Tamamen kül haline getirilmiş bir ahşap parçasını tamir etmenin bir yolu olmasa da, küçük yanık izlerini tahtadan nispeten kolayca alabilirsiniz. Sert ağaç bir bölümle (örneğin meşe veya kayın ağaçlarından döşeme) çalışıyorsanız, en iyi yöntem, lekeyi epoksi ile yamalamadan önce yanmış ahşabı zımparalamak veya kazımak olacaktır.

Yanmış yüzeyi çıkarmak için ince çelik yün satın alın. Çelik yünü yöntemi en iyi sigara külü gibi küçük, sığ yanıklarda işe yarar. Yerel bir donanım mağazasını ziyaret edin ve sattıkları en iyi çelik yünü satın alın. 0000 (en iyi) derecesine sahip çelik yünü idealdir. Bir donanım mağazasında çelik yün bulamazsanız, yerel bir ev geliştirme mağazasına bakın.

Zımpara kağıdından farklı olarak, çelik yünü daha incedir, ancak "ince" çelik yünler farklı sayıda sıfırla işaretlenmiştir. Örneğin, 000 çelik yünü "çok ince" ve 00 "ince" dir.

İnce çelik yün parçasını mineral yağla nemlendirin. Bu, çelik yünün iplikçikleri yağlayacak ve ahşabın çizilmesini önleyecektir.

Herhangi bir donanım mağazasından veya ev geliştirme mağazasından madeni yağ satın alın. Elinizde mineral yağ yoksa, limon yağı gibi kuru olmayan bir yağ kullanabilirsiniz.

Sönümlenmiş çelik yünü yanma izleri boyunca ileri geri ovalayın. Çelik yünü 1 elinizde tutun ve sert ağacınızdaki yanık işaretinin üstünde tek bir yönde ovalayın. Ahşabı zedeleyecek kadar ovalamayın, karşısında değil (veya ahşaba daha fazla zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız). 10-12 geçtikten sonra, yanma izinin önemli ölçüde açıldığını göreceksiniz.

Yanık gidene kadar çelik yünü ile sürtünmeye devam edin.

Yağlı bölgeyi nemli temiz bir bezle kurulayın. Yanma izi silindikten sonra, temiz bir pamuklu bez parçası alın ve üzerine biraz musluk suyu sürün. Bezin hafif nemli olmasını istersiniz, bu yüzden mümkün olduğunca fazla su sıkın. Ahşabı ileri geri ovalamayın, ancak çelik yünü tarafından geride kalan yağı emmek için bezi hafifçe yağlı yüzeye bastırın.

Bez çok ıslaksa, ahşapta bir su lekesi bırakırsınız.

Sadece küçük bir yanık iziyle uğraşırken herhangi bir mobilya cilası uygulamanız gerekmez. Hemen hemen her durumda, mineral yağ  alanı kapatmak için yeterli olacaktır.

Daha Derin Yanıkları Düzeltme

 

Bir maket bıçağının bıçağını kullanarak daha derin yanık izlerini kazın.  0.32 cm'den  daha derin yanık izlerini temizlemenin tek yolu , yanmış ahşabın kendisini kazımaktır. Bir maket bıçağı alın ve hasarlı ahşabı çıkarmak için bıçağın kenarını yanık üzerine sürükleyin. Kısa vuruşlarla çalışın ve ahşap tahıl boyunca ilerlediğinizden emin olun, kesmeyin.

Bir donanım mağazasından bir maket bıçağı (ve isterseniz yedek bıçaklar) satın alın. Bazı kırtasiye veya ofis malzemeleri mağazaları da satabilir.

Hasarlı alanı ince taneli zımpara kağıdı ile düzeltin. Yanmayı çıkardığınızda yanmayı çevreleyen ahşap zarar görmediyse, ahşabın yüzeyini zımpara kağıdı ile eşit olarak çıkarmanız gerekir. Oluk (yanık eskiden olduğu yerde) yumuşayana kadar ileri geri hareketlerle ahşap yüzey boyunca (üzerinde değil) zımparalayın.

Yerel donanım mağazaları zımpara kağıdı satacaktır. 360 veya 400 civarında bir numaraya sahip ince zımpara kağıdı seçin. (Zımpara kağıdı ile çalışırken, daha yüksek sayılar daha ince tanecikleri gösterir.

Artık talaşı nemli bir bezle silin. Yanık izini kazımayı ve ahşabın yüzeyini zımparalamayı bitirdiğinizde, küçük bir talaş yığını ile bırakılacaksınız. Ahşaptan çıkarmak için bir bez parçasını nemlendirin ve talaşı çıkarmak için ahşabın yüzeyi boyunca ovalayın.

Kullandığınız bezin hafif nemli olması önemlidir. Aksi takdirde, talaşları itmek zorunda kalırsınız.

Rengini eski haline getirmek için ahşaba bir tung yağı tabakası uygulayın. Tung yağını bir boya tedarik mağazasından veya ev geliştirme mağazasından satın alabilirsiniz. Bir parça temiz bezi tung yağına batırın ve daha önce yanmış odun bölümünün üzerine sürün. 7.6-12.7 cm (3-5 inç) uzunluğunda vuruşlarla çalışın ve yağı ahşap yüzey boyunca, uyguladığınızdan emin olun.

Onardığınız ahşabın rengine bağlı olarak, keten tohumu yağı kullanmayı da deneyebilirsiniz. İki yağ benzerdir ve tek büyük fark keten tohumu yağı zaman içinde sararır.

Ancak, tamir ettiğiniz ahşabın sarı tonları varsa, bu sizin avantajınıza olacaktır.

Yağı gece boyunca ahşaba batırın. Tung yağı (ve keten tohumu yağı) kurutulmadığından, sert ahşaba emilir ve yerine tam olarak sertleşir. Bu nedenle, bazı tung yağı üreticileri ahşaba batmasına izin vermek yerine yağı silmenizi isteyebileceğinden, tung yağının ambalajında ​​verilen talimatları izleyin.

Ahşap döşeme ile uğraşıyorsanız ve evinizde çocuklar veya evcil hayvanlar varsa, kuruyana kadar onları yağlı yerden uzak tutun.

oradaki çukuru, zeminin geri kalanıyla aynı hizada olana kadar ahşap epoksi ile doldurun . Ahşap epoksi, üreticinin talimatlarına göre karıştırılması gereken bir dizi kimyasal bileşen içerir. Epoksi macun benzeri bir kıvama ulaştığında, epoksiyi yanık işaretinin olduğu sert ağaç deliğine bastırmak için bir spatula bıçağı kullanın.

Epoksiyi gece boyunca veya 6-8 saat kurumaya bırakın. Bu süre zarfında, dolaşan çocukları veya meraklı hayvanları epoksiden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yerel bir donanım mağazasında veya ev geliştirme mağazasında çeşitli ahşap epoksileri bulmakta sorun yaşamamalısınız.

 

Epoksi, kaba zımpara kağıdı ile parkeyle zımparalayın. 80 gritli zımpara kağıdı bu adımda iyi sonuç verir. Zımpara kağıdını, etrafındaki döşemeyle aynı seviyeye gelene kadar kurutulmuş epoksinin üzerinde birkaç kez ileri geri ovalayın. Parke zemin üzerine çok fazla zımpara yapmamaya dikkat edin. Hasarsız ahşabı kazara kazmak istemezsiniz.

80 kum ile işiniz bittiğinde, isterseniz, epoksinin pürüzsüz olmasını sağlamak için 120 kum zımpara kağıdı ile tekrar zımparalamayı deneyin. Sonrasında cilasını çekip keyfini çıkartabilirsiniz.