Ahşap Pas Lekeleri Nasıl Kaldırılır

Ahşap Pas Lekeleri Nasıl Kaldırılır

Ahşap, nemli koşullarda metalle uzun süreli temas ettiğinde pas lekelerine karşı hassastır. Paslı bir aleti ahşap bir masaya bırakıp geride bir iz bıraktıysanız veya bir parça tahtadan paslı çivileri veya diğer donanımları çıkardığınızda, demir oksit lekelerini ortak ev ürünlerini kullanarak çıkarabilirsiniz. Hafif pas lekeleri için tek ihtiyacınız olan bir su ve sirke çözeltisidir. Daha sert pas lekelerinden kurtulmak için demir oksiti ağartmak için oksalik asit kullanın.

Sirke ile Hafif Lekelerden Kurtulmak

Bir sprey şişesinde 1 ölçü beyaz sirke ve 1 ölçü suyu karıştırın. Bir sprey şişesini yarısına kadar suyla, yarısına da beyaz sirke ile doldurun. Şişeyi kapatın ve çözeltiyi iyice karıştırmak için çalkalayın.

Bu yöntem, kısa bir süre için ahşap bir yüzeye paslı bir şey koyarsanız ve biraz kalıntı bırakmış gibi hafif pas lekeleri için işe yarayacaktır. Uzun süre ahşaba gömülü paslı bir çivi veya uzun süre ahşaba oturan eski bir alet gibi daha derin pas lekeleri için işe yaramaz.

İpucu : Bu yöntem aynı zamanda boya veya cila ile kaplanmış ahşap için de güvenlidir. Sirke ve su çözeltisi cilaya zarar vermez.

Çözeltiyi pas lekesi üzerine püskürtün ve 10 dakika bekletin. Lekeyi tamamen örtmek için çözeltinin yeterince ahşap üzerine spritz. Emmek için en az 10 dakika bekletin.

Temizlerken lekeyi tekrar nemlendirmek için şişeyi solüsyonla birlikte kullanışlı tutun.

Solüsyonu eski bir diş fırçasıyla pas lekesine sürün. Leke gidene kadar hafif ila orta basınçta ovalayın. Ovarken ıslak tutmak için lekeye daha fazla solüsyon püskürtün.

Etrafınızda eski bir diş fırçanız yoksa başka bir tür yumuşak kıllı fırça kullanabilirsiniz. Sert kıllı tel fırça gibi ahşaba zarar verecek hiçbir şey kullanmadığınızdan emin olun.

Sirke çözeltisini temiz nemli bir bezle silin. Bezi çalışan bir musluğun altına batırın ve ekstra suyu damlatmayacak şekilde sıkın. Sirke çözeltisi ile kalan artığı temizlemek için ahşabı silin. Ahşabın yüzeyindeki fazla suyu kuru bir bezle silin.

Leke bu yöntemi kullanarak çıkmadıysa, lekeyi oksalik asit ile ağartmayı denemeniz gerekecektir.

 

Sert Lekelerin Oksalik Asit ile Ağartılması

Çalışmak için iyi havalandırılan bir alan seçin. Pas lekeli ahşabı dışarıya veya bir garaj atölyesine götürün ve mümkünse kapıyı açın. Ahşap hareket etmek için çok büyükse veya çalışmak için başka bir alanınız yoksa, odadaki tüm kapıları ve pencereleri açın.

Bu yöntem, metal bir nesnenin uzun süre ahşabın içinde veya üzerinde kalması (çivi veya eski bir alet gibi) gibi sert pas lekeleri için önerilir. Ayrıca, boyanmış veya üzerinde bir cila bulunan ahşap nesnelerin kaplamasını da değiştirebilir, bu nedenle önce temizleyiciyi test etmek önemlidir.

Temizleyiciyi solumaktan veya dokunmadan korumak için koruyucu giysiler takın. Ellerinizi oksalik asitten korumak için eldivenler ve nefes almanızı önlemek için bir yüz maskesi kullanın. Gözlerinizi korumak için koruyucu gözlükler ve cildinizin diğer kısımlarını korumak için uzun pantolonlu uzun kollu bir üst giyin.

Oksalik asit toksiktir ve cildinize veya gözlerinize bulaşırsa aşırı tahrişe ve hatta yanıklara neden olabilir. Bu durumda, etkilenen bölgeyi en az 15 dakika boyunca soğuk akan su altında durulayın. Yanma hissi devam ederse, yardım için 112'i arayın.

Odunun gizli bir alanında oksalik asit temizleyiciyi test edin. Islak eski bir diş fırçasına biraz toz oksalik asit temizleyici dökün ve ahşabın küçük bir görüş alanı üzerine sürün. Nemli temiz bir bezle silin ve kaplamanın zarar görüp görmediğini veya ahşabın renginin solup solmadığını kontrol edin.

Oksalik asit, bir ev geliştirme merkezinde veya ev kimyasalları satan başka bir yerde satın alabileceğiniz yaygın bir toz ev kimyasaldır. Bazen benzersiz bir marka adı altında satılır ve pas temizleyici olarak pazarlanır.

Pas lekesinin üzerine oksalik asit serpin. Lekeli alanı kaplamak için yeterince oksalik asit temizleme tozunu dökün. Temizlediğiniz odun dışında herhangi bir şeye maruz kalmaktan kaçının, çünkü diğer yüzeylere zarar verebilir.

Ahşap bunu yapacak kadar küçükse, zarar görmekten endişe duymadığınız bir tezgahın veya başka bir yüzeyin üzerine koymak iyi bir fikirdir.

Eski diş fırçasını nemlendirmek için bir kase ılık suya batırın. Seramik veya cam bir kaseye ılık su doldurun. Diş fırçasının kıllarını doyurmak için kaseye daldırın.

Metal bir kase kullanmayın, çünkü oksalik asit ona zarar verebilir. Bir cam veya seramik kase kullanmak için en güvenli seçeneklerdir.

Oksalik asit tozunu bir macun haline gelinceye kadar lekeye sürün. Lekeyi örten tozu diş fırçasının kıllarıyla hafifçe ovalayın. İleri geri ve dairesel hareketler kullanın.

Tozu bir macun haline getirmek için daha fazla suya ihtiyacınız varsa, diş fırçasını su kabına batırın.

Macunu 30 dakika boyunca veya kuruyana kadar lekenin üzerine bırakın. Su buharlaşana ve macun beyaz bir kabuğa dönüşene kadar bekleyin. Kabuk artık lekenin çoğunu veya tamamını emecek ve altında daha net görünecektir.

Lekenin kabuktan geçip geçmediğini söyleyemiyorsanız endişelenmeyin, sildikten sonra kontrol edebilir ve gerekirse işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Diş fırçasını nemlendirin ve kabuğunu tekrar ıslatmak için ovun. Nemlendirmek için diş fırçasını su kabına batırın ve kabuğunu macun haline getirmek için ovun. Tamamen nemleninceye kadar diş fırçasını daldırmaya ve fırçalamaya devam edin.

Bu, temizleyiciyi yüzeyden silmenizi ve altındaki sonuçları görmenizi sağlar.

Macunu temiz bir bezle silin. Macunu silmek için temiz bir bez veya biraz kağıt havlu kullanın. Daha fazla nemlendirmek için silinmesi zor olan parçalara daha fazla su sürün. Tüm macunu sildikten sonra ahşabın kurumasını bekleyin.

Oksalik asidi tamamen sildikten sonra leke hala varsa, çıkarmak için işlemi baştan tekrarlayın. 2 uygulamadan sonra leke kaybolmazsa, ahşabı çıkarmak için zımparalamanız ve yeniden boyamanız gerekebilir.