Ahşap Nasıl Korunur

Ahşap Nasıl Korunur

Kütüklerden keresteye dönüştürülen ahşabın korunması gerekir, aksi takdirde kırılır ve çürür. Ahşabın korunması ömrünü uzatacak, dayanıklılığını artıracak ve böcekler, kemirgenler veya mantarlar gibi zararlılardan koruyacaktır. Ahşap evler, ahşap mobilyalar, ahşap döşemeler ve gerçek ahşaptan yapılmış diğer yapılar, ahşabı sağlıklı ve çürümeye karşı korumak için işlem gerektirir. Ahşabı mümkün olduğunca uzun yıllar iyi durumda tutacak rutin bakım yaparak koruyun.

Endüstriyel kullanımların dışında, yağ sürmek ahşabı korumanın en yaygın yoludur. Doğru yağ ahşabın gözeneklerine batırır, ahşabı güçlü tutar ve çürümeye neden olabilecek suyun emilimini yavaşlatır . Birkaç kat yağ ahşabı yıllarca koruyabilir, ancak bu büyük ölçüde yağa ve çevreye bağlıdır, bu yüzden düzenli olarak kontrol edin. Bir damla yağ hızla emilirse, odun kurumuş demektir.

Ahşabı cilalamayı planlasanız bile, özellikle ahşabın eski ve kötü durumda olması durumunda önce yağlamak isteyebilirsiniz.

Tozu ve kiri temizleyin. Ahşabı, kir veya kalıntıları temizleyerek hazırlayın. Ahşabı silmek için temiz, kuru bir havlu veya bez parçası kullanın. Ahşaptaki kusurları veya kusurları not edin ve onarın.

Bir yağ veya ticari ürün seçin. Evde kullanıma uygun birçok yağ ve ahşap koruma ürünü vardır. Ahşabınız için en iyisini seçmek için bu öneriyi izleyin:

Tung yağı, yüksek fiyat ve kuruma saatini kabul ederseniz iyi koruma sağlar. Tung yağı içeren bir son kat %100 tung yağından daha iyi su koruması sağlar, ancak emmek yerine üst katman oluşturan verniklerden kaçının ve gerçek ile hiçbir ilişkisi olmayan "tung yağı" olarak satılan ürünlere karşı dikkatli olun.

Kesme tahtaları ve diğer mutfak uygulamaları için gıda güvenli mineral yağı veya hindistancevizi, ceviz veya badem yağı kullanın. fındık veya ceviz alerjileri söz konusuysa son ikisinden kaçının.  Ek koruma için her kahve fincanı (240 mL) yağ için ½ çay kaşığı (2.5 mL) eritilmiş balmumunu karıştırın.

Baz olarak keten tohumu yağı kullanan ancak ek koruma sağlayan oldukça iyi ürünler de dahil olmak üzere birçok sentetik ürün var.  Modern su bazlı kaplamalar ucuz ve uygulaması kolaydır, ancak uzun süreli koruma için iyi değildir.

Haşlanmış keten tohumu yağı yaygın bir seçimdir, ancak zamanla zayıf su direnci ve sarılar sağlar. Ana avantajı fiyattır.  (Ham keten tohumu yağı, çevre dostu olmasına rağmen daha az etkilidir.)

Yağı ovmak için temiz, kuru bir bez ve dökülmeleri yakalamak için gazete bulun. Bu yağların çoğu yanıcı olduğundan, yağlamadan sonra bu malzemeleri saklamak için metal bir kabı yakınlarda tutun. Bu malzemelerin bir kısmının kendiliğinden tutuşması durumunda hazır olmanız için suya veya yangın söndürücüye erişebilirsiniz.

Yağ kuruduktan sonra yanıcılık büyük ölçüde azalır. İş bittiğinde, bezleri ve gazeteyi binalardan ve ısıdan uzakta tek bir kat halinde hava ile kurutun.

 

Uygunsa çözücü içinde karıştırın. Ticari ürünler bu adımı gerektirmeyebilir; etikete bakınız. Tung yağı veya keten tohumu yağı kullanıyorsanız, az miktarda yağı eşit miktarda terebentin, mineral yağ veya başka bir çözücü ile karıştırın. Yağ ahşaba nüfuz etmezse daha fazla çözücü ile karıştırın.

Tahtaları veya yiyecekle temas edecek diğer tahtaları kesmek için asla solvent kullanmayın.

Yağı yavaşça ovalayın. Tüm yüzeyi kaplayan yağı tahtaya sürmek için bir bez kullanın. En tutarlı sonuçlar için, yağı her seferinde tek bir sıçramaya daldırın ve tahtaya yavaş yavaş sürün.

Zaman kazanmak istiyorsanız aynı anda daha fazla yağ uygulamak kabul edilebilir. Aynı anda ne kadar çok ovursanız, renk ve parlaklık o kadar fazla varyasyon olur, ancak bu, ahşabınızın görünümünü bozmaz.

Ahşap koruyucu olarak satılan bir ürün kullanıyorsanız, daha kesin talimatlar için etikete bakın.

Fazla yağı silin. Ürün etiketiniz aksini belirtmedikçe, fazla yağın tamamı yüzeyden birkaç dakika içinde silinmelidir. Ahşaba batırılmış yağ koruma sağlayacaktır; fazla yüzey yağı, sadece zamanla yapışkan veya renksiz hale gelebilecek gereksiz bir yüzey katmanı ekleyecektir.

Yağ yüzeye önceden kurumuşsa, tekrar silmek için bir bezi biraz daha yağla ıslatın.

 

Ek koruyucu ürünler uygulamayı düşünün. Son yağ katı kuruduktan sonra, odun çürümeye ve zayıflamaya karşı çok daha dayanıklı olmalıdır. Bununla birlikte, yağın koruyamadığı bazı tehlikeler vardır ve bunlar, son yağ katı tamamen kuruduktan sonra ek bir son işlemle ele alınabilir. Aşağıdakilerin tümü isteğe bağlıdır:

Pestisit ve fungisit eklemek için "ahşap koruyucu" kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin bazıları çocukların çevresinde kullanım için güvenli olmayabilir.

Su itici suya karşı ek koruma sağlar, bu da ahşabın ciddi neme maruz kalması durumunda faydalı olabilir.

Bir boya tabakası, boya tipine bağlı olarak ek koruma sağlar.

Çizilmelere karşı korumak için poliüretan veya başka bir ahşap kaplama kullanın

Ahşabın hem neme hem de güneş ışığına maruz kalmasını en aza indirin. Bu ahşabın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Ahşap mobilyalardan kar ve toz karlarını hemen kürekle. Ahşap mobilyaları aşırı sıcak, soğuk ve ıslak havalarda dayanıklı, su geçirmez brandalar veya benzeri bir şeyle kaplayın.

Kiri sık sık silin. Kir ve bitki lifleri nem ve mantar tuttuğundan ahşap güverteleri düzenli olarak süpürün. Süpürme, aşındırıcı kumları çıkardığı ve zararlı nem getirmediği için su hortumlarına tercih edilir.

İyi hava akışını sağlayın. Havalandırma nem birikimiyle savaşmaya yardımcı olur, bu nedenle ahşabı yaprak çöpünden, üzümlerden ve toprak birikiminden uzak tutun. Bahçenizde ahşap bir yapınız varsa, yakındaki bitkiler için bir kafes oluşturmayı düşünürseniz, sorun yaratmadan yapının etrafında büyüyebilirler.