Ahşap Mobilyalara Silim Nasıl Uygulanır

Ahşap Mobilyalara Silim Nasıl Uygulanır

Ahşap işçiliğinde silim , iki şeffaf yüzey arasına uygulanan ince, yarı saydam bir renk kaplamadır.  Silimlamanın nasıl yapılacağını bilmek, mobilya üreticileri için değerli bir beceridir - sadece yeni mobilyalarda "antika" bir görünüm yaratmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda size son renk ve görünüm üzerinde ince kontrol sağlar. ahşap. En iyisi, silimleme, diğer ahşap boyama işlemlerinden (boyama vb.) Çok daha başlangıç ​​dostudur ve acemi ahşap işçileri ve çocuklar için iyi bir proje haline getirir.

Mobilyalarınızın daha önce bir taban kaplaması aldığından emin olun. Tanım olarak, camlama, üzerinde zaten en az bir kaplama tabakası olan bir tahta parçasından sonra yapılır . Silimlemek istediğiniz mobilyanın halihazırda bir cilası yoksa, bir tane uygulayın ve başlamadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Herhangi bir camlama yapılmadan önce yapılması gereken işlemler için adım adım talimatlar için ahşabın boyanması ve bitirilmesi ile ilgili makalelerimize bakın .

Mobilyalarınız gomalak ile bitmişse, bazen çıkarılması zor olabileceğinden asfalt içeren silimler kullanmayın.

Silim satın alın veya kendiniz karıştırın. Çok genel bir kural olarak, silimler berrak bir yağ veya su bazlı ortamda süspanse edilmiş renkli pigmentlerdir. Tek, "kesin" silim yoktur - çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Ticari silimleri çoğu donanım mağazasında ve boya dükkanlarında  Uygun fiyata bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, çeşitli ticari projeleri de karıştırarak siliminize ince ayar yapmak zor değildir. Örneğin, muhteşem bir koyu çikolata renkli ahşap silim elde etmek için birleştirin:

 

Dört parça şeffaf karıştırma silim

İki kısım koyu kahverengi veya mocha silim

Bir kısım koyu gri veya asfalt silim

 

Ayrıca, kendi özel tonlarınızı yapmak için net karıştırma silimsını (bazen "silim tabanı" olarak da adlandırılır) silimlemeden boyalarla birleştirebilirsiniz.

Son olarak, biraz daha inceltici veya penetrol ile karıştırıldığında birçok yağ bazlı boya silim olarak kullanılabilir.

Mobilyalarınızı maskeleyin ve çevreyi koruyun. Sadece ahşabın silimlemek istediğiniz kısmını ortaya çıkarmak için maskeleme bandı, gazete ve diğer maskeleme araçlarını kullanın. Genel olarak, boyalar, lekeler ve ahşap için kullanılan diğer yüzeylere kıyasla silimlerin çıkarılması oldukça kolaydır. Bununla birlikte, mümkünse gereksiz temizlik işlerinden kaçınmak istersiniz, bu nedenle iyi maskeleme hala önemlidir (özellikle döşeme gibi kolayca lekelenen odun olmayan maddeler üzerinde çalışıyorsanız)

Ayrıca, kazara damlamalara ve dökülmelere karşı korumak için çalışma alanınızın altına ağır bir damla bez koymak istersiniz.

Aletlerini topla. Diğer ahşap yüzeylere kıyasla, silim uygulamak genellikle düşük stresli bir durumdur. Bunu yapmanın tek bir "doğru" yolu yoktur - örneğin, deneyimli bir ahşap işçisinin alışılmadık araçları kullanan kendine özgü teknikleri olabilir. Bununla birlikte, standart bir cam işi için aşağıdaki araçlar çok yardımcı olacaktır:

Bir uygulama fırçası (köpük veya kıllı)

Bir karıştırma fırçası (yumuşak kıllı; temiz ve kuru)

Silim tutmak için tava veya tepsi

Kağıt havlular veya pamuklu bezler

Çelik yün (yağ bazlı silimler)

Naylon aşındırıcı bez (su bazlı silimler)

İsteğe bağlı olarak silim parçasını bir parça odun parçası üzerinde test edin. Silimı ahşabın kendisine boyamadan önce, özellikle projeniz için kullandığınız ahşaba benziyorsa, etrafta yalanladığınız bir tahta parçası üzerinde test etmek akıllıca bir fikir olabilir. Silimler (neredeyse tüm pigmentler gibi) bir yüzeye boyandığında sıvı formunda olduğundan biraz farklı görünebilir, bu yüzden test etmek için zaman ayırmak, eğer daha doğru değilse, projenizden temizlemenin baş ağrısını kurtarabilir.

Bir tutamda, silimı, projenin kolayca görülemeyen bir kısmında (arka köşedeki küçük bir alan gibi) test edebilirsiniz.

Silimlerı cömertçe ahşap üzerine boyayın. Hazır olduğunuzda, aplikatör fırçanızı silim içine batırın ve ahşabın bitmiş yüzeyine yayın. Ahşapta herhangi bir köşede veya çatlakta bol silim olduğundan emin olun. Kalın bir şekilde başvurmak konusunda endişelenmenize gerek yok (bu, damlamasına veya çalışmasına neden olmadıkça) - yakında yakında çoğunu kaldıracaksınız.

Çoğu silim, diğer ahşap yüzeylere kıyasla kurumaya başlamak için oldukça uzun bir zaman alır - genellikle, yaklaşık 10 ila 20 dakikaya sahip olursunuz, bu da makul büyüklükte ahşap bölümlerini silimlemek ve çalışmak için bol zaman alır. Yine de, bu zor zaman sınırını aklınızda tutmak istersiniz. Silim onunla çalışmaya başlamadan önce kurursa, tekrar sıvı elde etmek için biraz boya inceltici kullanmanız gerekir.

Silimlerın çoğunu silin. Silim çok ince, yarı saydam bir tabaka halinde uygulanır - opak bir boya gibi davranması amaçlanmaz. Bu efekti elde etmek için, ahşap yüzeye cömert bir tabaka uyguladıktan sonra silimlerın çoğunu silmek için kağıt havlu veya paçavra kullanın. Silimın çoğunu çıkardığınız sürece, mükemmel olmak zorunda değilsiniz - bir sonraki adımda istediğiniz efekti elde etmek için ahşap üzerinde kalan silim ile çalışacaksınız.

Ahşabınızdaki köşelerin, çatlakların, bezemelerin veya "dar alanların" etrafında fazladan bir silim bırakın. Çoğu cam stili, ahşabın özelliklerini vurgulamak için bu alanları kasıtlı olarak daha karanlık tutar.

Kirli kağıt havluları veya paçavraları, damlamayacakları veya çevrenizi kirletmeyecekleri bir yere yerleştirdiğinizden emin olun. Plastik bir çöp torbasına sahip olmak iyi bir fikirdir.

İstediğiniz görsel efekt için kuru fırça ile karıştırın. Artık kendi kişisel izinizi tahtaya bırakma şansınız var. Kalan silimlerı itmek için karanlık (daha fazla silim) ve aydınlık (daha az silim) alanlarını istediğiniz gibi dağıtarak ikinci fırçanızı (ideal olarak yumuşak kıllı, temiz ve kuru olmalıdır) kullanın. Çok ıslandığında karıştırma fırçasını kurutmak için havlu veya bez kullanın. Bunu yapmanın "doğru" bir yolu yoktur ve farklı ağaç işçileri genellikle farklı nihai ürünler elde etmek için farklı teknikler kullanmayı tercih ederler. Aşağıda, sizi zengin, seçkin görünümlü bir tahta parçasıyla bırakmanız gereken birkaç öneri bulunmaktadır:

Silimlerı düz yüzeylerin merkezindeki en ince olarak bırakın. Kenarların etrafında biraz daha fazla bırakın. Bu ince bir "kameo" veya "kuvvetli güneş ışığı" etkisi verir.

Silim keskin köşeler, kenarlar, çatlaklar ve bezemeler çevresinde en kalın şekilde birikir. Bu, karşıtlıklarını ortaya çıkararak bu özellikleri vurgular.

Silimlerı sıcak bir "parlaklık" vermek için amblemler, süslemeler, oymalar ve benzeri "yüksek noktalardan" uzağa itin.