Ahşap Mobilya Mürekkep Lekeleri Nasıl Kaldırılır

Ahşap Mobilya Mürekkep Lekeleri Nasıl Kaldırılır

Mürekkep lekeleri, özellikle ahşaba nüfus edilmesine izin verilirse, çıkarılması en zor olanlardan biridir. Mürekkep lekesi tahtaya bulaşırsa, ne yazık ki yaygın bir durum olmakla beraber çok sinir bozucudur. İyi ahşap mobilyaların, özellikle antikaların fiyatını düşündüğünüzde, aşağı doğru kalp yanması üretiyor. Derin bir nefes al. Çıkarılması zor olsa da, ne yapacağınızı biliyorsanız mürekkep lekelerini tahtadan çıkarmak imkansız değildir.

 

Bulaşık deterjanı Kullanımı

Bulaşık deterjanı kullanarak bir temizleme solüsyonu hazırlayın. Bu yöntem en çok yeni mürekkep dökülmeleri için etkilidir. Bulaşık yıkama sabunu, gresle mücadele özellikleri nedeniyle çalışır. Lekeyi kaldırır ve ahşaba girmesini önler. Küçük bir kapta yarım çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı üçte bir fincan sıcak su ile karıştırın. Bol sabun köpüğü yapmak için çözeltiyi karıştırın.

Sonlandırmayı test edin. Ahşap üzerinde herhangi bir temizleyici kullanmadan önce, son katın ona nasıl tepki verdiğini test etmelisiniz. Sabun köpüğüne bir pamuk topu yapıştırın ve mobilyaların küçük bir bölümüne sürtün. Görünmeyen bir nokta bulmaya çalışın. Sabun cilaya zarar verirse, durun. Eğer kaplamaya zarar vermezse, bir sonraki adıma geçin.

Sabun köpüklerinin bir kısmını yumuşak bir bezle toplayın. Çözüme değil, yalnızca köpüklere girdiğinizden emin olun. Ardından, mürekkep lekesini sabunlu bezle yavaşça silin. Durulamak için temiz ve nemli bir bezle takip edin, ardından alanı temiz bir havluyla kurulayın.

Leke hala görünüyorsa, sıvı balmumuna batırılmış ince çelik yün (sayı 0000) kullanabilirsiniz. Çelik yünü lekeli alana hafifçe ovalayın. Çelik yün, yüzeyin sadece ince bir tabakasını çıkarmalıdır. Çok fazla odun çıkarmamak için nazik olmak önemlidir. Talaşları temiz bir bezle silin.

Karbonat Kullanımı

Bir kabartma tozu macunu yapın. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, suyla birleştirildiğinde hafif bir aşındırıcı olduğu için temizlik için mükemmeldir. Ahşapta kullanmak güvenlidir, çünkü hafif ama etkilidir. Macunu yapmak için kabartma tozu yarım bardak suya ekleyin. Karışım bir goop haline gelene kadar bir seferde az miktarda koyun.

Macunu mürekkep lekesinin üzerine yayın. Lekeyi tamamen kapladığınızdan emin olarak parmaklarınızla ovalayın. Ovalamak zorunda değilsiniz: kabartma tozu işi yapsın. Çok sert fırçalarsanız, ahşabın yüzeyine zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. 10 ila 15 dakika bekleyin.

Macunu çıkarmak için suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bez kullanın. Mürekkep tamamen çıkıncaya kadar işlemi tekrarlayın. Daha büyük lekeler için bunu daha fazla tekrarlamanız gerekebilir. Sonuçlardan memnun kaldığınızda, yüzeyi başka bir yumuşak bezle silerek kurulayın.

Mineral ruhları test edin. Mineral ruhları herhangi bir donanım mağazasında bulabilirsiniz. Terebentin ikamesi olarak da bilinir. Bir pamuk topunu mineral ispirtoları ile hafifçe nemlendirin ve mobilyaların gizli bir alanında silin. Pamuk, üzerinde bazı kaplamalar ile gelirse, daha fazla ilerlemeyin.

Bir bezi mineral ispirtolarla nemlendirin. Lekeli alanı bezle hafifçe parlatın. Ardından, ıslak bir bezle temizleyin. Leke hala oradaysa, bir sonraki adıma geçin.

 

 

Süper ince çelik yün kullanın (0000). Lekeli alanı mineral ispirtolarla nemlendirilmiş bir parça çelik yün kullanarak ovalayın. Bunu hafifçe yapın ve ahşabın tane boyunca ovaladığınızdan emin olun. Sadece ihtiyacınız olduğu kadar bitirmeye çalışın. Ne kadar az yüzey çıkarırsanız , mobilyaları daha sonra yeniden boyamak o kadar kolay olacaktır .

Yüzeyi temizleyin. Taze bir bezle, çelik yünü tarafından oluşturulan mineral ispirtoları ve talaşları silin. Leke şimdiye kadar tamamen gitmiş olmalı. Gerekirse parçayı düzeltmeye devam edin. Değilse, cilayı en kısa sürede cilalayarak veya cilalayarak koruyun.

Çamaşır Suyu Kullanma

Ahşabın yüzeyini hazırlayın. Temiz, yumuşak bir bez üzerine denatüre alkol uygulayın ve kiri ve diğer yabancı maddeleri temizlemek için yüzeyi bezle silin. Ahşabın bir yüzeyi varsa, çıkarmanız gerekir. Çok fazla iş gerektiren zımparalayabilir veya kimyasal sıyırıcılar kullanabilirsiniz. [6]

Finisajı kimyasal sıyırıcılar kullanarak çıkarmayı seçerseniz, işi iyi havalandırılmış bir alanda yapın. Metilen klorür gibi gözlerinize, akciğerlerinize ve cildinize ciddi zarar verebilecek çok sert kimyasallar içerirler.

Gomalak ve cila sadece denatüre alkol ile çıkarılabilir.

Ne tür bir ağartıcı kullanılacağını belirleyin. Genel ev tipi ağartıcı, boya lekeleri için çalışan ve gömme mürekkebi çıkarmak için çalışabilen klor içerir. Başka bir seçenek oksalik asit içeren bir ahşap ağartıcıdır. Oksalik asit, bazı mürekkep türlerini kapsayan demir bazlı lekeler için mükemmeldir. Yine başka bir seçenek iki parçalı ahşap ağartıcıdır. İlk kısım sodyum hidroksit içerir ve ikinci kısım hidrojen peroksit içerir. Birincisi ahşabın gözeneklerini açarken, ikincisi öncekine tepki verir. Herhangi bir donanım mağazasında her iki ahşap ağartıcıyı da bulabilirsiniz.

Diğer sert kimyasallarda olduğu gibi, çalışma alanınızın bol miktarda hava aldığından emin olun. Cildinizi korumak için eldiven kullanın ve ciğerlerinizi korumak için maske kullanın.

İki parçalı çamaşır suyu ile çalışırken, iki kimyasalın birbiriyle reaksiyona girmesini önlemek için her parça için ayrı bezler kullanın.

Ağartıcıyı uygulayın. Temiz bir bezle lekeli alana, etrafındaki ahşabın içine girmekten kaçının. Yüzeyde 10 dakika bekletin. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Çamaşır suyunu suyla nemlendirilmiş bir bezle dikkatlice silin. Çevredeki ahşaba dokunmaktan kaçının. Başka bir nemli bezle takip edin ve tüm yüzeyi silmek için kullanın. Ardından, kurulayın. Tamamlamadan önce en az 24 saat bekleyin.