Ahşap Mobilya Cilası

Ahşap Mobilya Cilası

Ahşap mobilyalarınız parlak ışıltısını kaybetmişse, parlatmanın zamanı geldi . Parlatma, ahşap mobilyalarınızın sağlığını korumanın en iyi  yoludur. İyi haber şu ki, bu oldukça kolay bir süreç. Kendiniz yapabileceğiniz birçok ticari cila ve doğal cila vardır.

Ahşap Cilası Uygulama

Cilalayacağınız yüzeyi iyice temizleyin. Ahşap cilaları yağ içerir, bu nedenle ciladan zarar görebilecek eşyaları çıkardığınızdan emin olmak istersiniz. Ayrıca, ahşabın tanesini net bir şekilde görebilmeniz ve dikkat edilmesi gereken herhangi bir sorun varsa bunu temizleyerek en iyi bir şekilde kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Cilayı yalnızca yumuşak bir bezle veya fırçayla sürün. Doğrudan ahşap yüzeye püskürtmeyin veya cila uygulamayın. Bezi veya fırçayı nemlendirmek için yeterli cila uygulayın, ancak aşırı doygunluktan kaçının. Çok fazla cila bulaşarak kalıntı bırakacaktır.

Hafif hafif silin. Nemli bezi veya fırçayı ahşabın taneciklerinden sonra cilalamak istediğiniz yüzeylere doğru hareket ettirin. Anında bir etki görmelisiniz. İstediğiniz sonuçları görmüyorsanız, bezinize ilave cila uygulayabilir ve yüzeyi yeniden silebilirsiniz.

Lekelere ve su halkalarına bakım yapın. Şaşırtıcı bir ev ürünü ile birçok zor noktayı ele alabilirsiniz: mayonez. Lekeye az miktarda mayonez uygulayın ve yerin ne kadar zor olduğuna bağlı olarak 15 dakika ila bir saat veya iki saat bekletin. Ardından, silmek için bir bez kullanın ve restore edilmiş bir yüzeyi ortaya çıkarın.

Hafif sürümlere veya mayonez yerine kullanılan ürünlere kıyasla tam yağlı, geleneksel bir mayoneze ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

 

Zeytinyağı ve Sirke ile Kendi Ahşap Cilanızı Yapma

Sarf malzemeleri ve materialleri toplayın. Zeytinyağı ve beyaz damıtılmış sirke ile birlikte bir bardak ölçüm kabına ihtiyacınız vardır. Ayrıca temiz bir sprey şişesine ihtiyacınız var. Daha önce içinde temizleyici veya kimyasal madde bulunan bir kabın kullanılmaması önemlidir. Cilanızı kirletme ve ahşap yüzeye zarar verme riskiyle karşı karşıyasınız.

Malzemeyi ölçün. ¼ bardak zeytinyağı ve birkaç damla sirke ile ¼ bardak sirke ile birkaç damla zeytinyağı arasında çeşitli oranlar kullanılabilir. Ahşap mobilyalarınız için en iyi sonucu elde etmek için oranları deneyin. Sirke bir temizleyici görevi görürken, yağ cila ve parlaklık bileşenleri sağlar. Daha koyu ağaçlarda elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Lekelenmeye neden olabileceğinden açık renkli ahşaplarda elma sirkesi kullanmayın.

Ölçülen malzemeleri temiz bir sprey şişesine dökün ve karıştırın. Karışımın sızmadığından emin olmak için önce kapağı sabitleyin. Sonra yağ ve sirke karışımınızı karışana kadar hafifçe çalkalayın. Cila iyice karıştırıldıktan sonra kullanabilirsiniz!

Mobilyalarınızı cilalayın. Temiz bir bez veya yumuşak bir fırçanın üzerine orta miktarda çözelti püskürtün. Doğrudan ahşap yüzeye püskürtmeyin. Ardından, yüzeyi silerken ahşap tanesini takip edin.

Cila mobilyalarınızı yağlı bırakırsa, karışımınıza daha fazla sirke ekleyin. Cilanızı uyguladıktan sonra yeterli parlaklık görmüyorsanız, karışımınıza daha fazla yağ ekleyin.

Temel Bakım Yapma

Mobilyalarınızı düzenli olarak tozunu alın. Aşırı cilalamak istemezsiniz, çünkü bu cilalama aşamanızda kalıntı birikmesine neden olabilir. Havadaki toz ve kalıntıların cilalar arasında mobilyalarınızda film oluşturmasını önlemek için yüzeyde temiz, yumuşak bir bez, tüy silgi veya çizilmez bir bez kullanın.

Dökülmeleri ve lekeleri temizleyin. Kazalar olur, ancak cila cevap değildir. İnatçı, yapışkan bir nokta varsa, mayonez yöntemini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, sabun ve su kullanabilirsiniz.

Az miktarda sabunu suda eritin ve bezi sabunlu suya koyun. Bez parçasını çıkarın ve iyice sıkın. Neredeyse kuru olmasını istiyorsunuz.

Lekeyi gidermek için bezi noktaya uygulayın. Sabunu ve kalıntıyı bezden durulayın ve etkilenen noktayı sabunu çıkarmak için silin.

Kalan nemi silmek için kuru bir bez kullanın.

Su halkalarını ve yanık izlerini önlemek için bardak altlıkları kullanın. Bardak altlığı, içecek kapları ve mobilyalarınızın yüzeyi arasında bir tampon sağlar. Soğuk içeceklerden gelen yoğunlaşma camı damlatacak ve su halkaları oluşturacaktır. Sıcak içecekler ahşap bir yüzeyi yakabilir ve arkasında hoş olmayan bir yara izi bırakır. Bardak altlıklarını el altında tutun ve evinizdeki herkesi onları kullanmaya teşvik edin.

Mobilyaların yakınında kimyasal ürünler veya çözücüler kullanmaktan kaçının. Bir ahşap yüzeyden veya ahşabın kendisinden yiyebilen birçok madde vardır. Alkol bir gomalak yüzeyi mahvedebilir ve çoğu çözücü ahşap yüzeylere zarar verir. Ağartıcı ve tırnak cilası çıkarıcı gibi güçlü kimyasal maddeleri hasarı önlemek için ahşap mobilyalarınızdan uzak tutun.