Ahşap Cilası nedir

Ahşap Cilası nedir ? Nasıl Yapılır ?

Ahşap parlatma, ahşapları nemlendiren ve elementlerden ve düzenli aşınmadan koruyan kolay bir cilalama işlemidir. Ham ahşap vurgular harika görünüyor, ancak ahşabınızı parlatmak için cila, vernik veya yağ çözeltisi kullanmak doğal renkleri zenginleştirecek ve güzel bir yüzey bırakacaktır. İster bir parça masif,i ster ahşap mobilya, ister ladin, ister bazı parke zeminleri parlatın veya biraz ham ahşap parlatın sahip olduğunuz herhangi bir ahşaba parlaklık ve uzun ömür katmak için harika bir yoldur. Projenizin boyutu ne olursa olsun, ahşap cilalamak kendi başınıza yapabileceğiniz oldukça basit bir işlemdir!

Cila Alma veya hazırlama

Yerel bir mağazadan ahşap cilası alın.Basit bir çözüm arıyorsanız, herhangi bir Yapı market mağazasından bir mobilya cilası veya yer cilası alın. Bu cilalar çok yönlü ve kullanımı kolay olacaktır, bu yüzden aradığınız tek şey güzel bir parlaklık ise, bunlar işi halledecektir. Üzerinde çalıştığınız proje için özel olarak hazırlanmış bir formül satın aldığınızdan emin olun.

Daha gelişmiş bir şey arıyorsanız, keten tohumu veya tung yağı, gomalak, vernikler veya cilalar kullanın. Ancak cilaların, verniklerin ve bazı yağ karışımlarının zehirli dumanlar yaydığını ve ekstra güvenlik önlemleri gerektireceğini unutmayın.

Laminat parkeleri cilalamak için, bu amaç için özel olarak formül edilmiş bir ürün satın alın. Diğer cila türleri laminata yapışmaz.

Cila olarak zeytin veya bitkisel yağ gibi gıda yağlarını kullanmayın. Bunlar zamanla bozulur ve kötü bir koku bırakır.

Sadece gomalak veya lake gibi yağsız cilalar üzerinde balmumu kullanın.

İyi havalandırılmış bir alanda çalışın. Bir mobilya parçasını güçlü duman yayan bir ürünle cilalıyorsanız, güneşli bir gün olmadığı ve ürün de yanıcı olmadığı sürece dışarıda çalışmak en güvenlidir. İçinde çalışmanız gerekiyorsa veya parke bir zemini parlatıyorsanız, odadaki tüm pencereleri açın veya hava sirkülasyonunu artırmak için fanlar kullanın.

Tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir ventilatör maskeleri, karşılaşabileceğiniz her türlü dumandan sizi koruyabildiği için bu ventilatör maskelerini donanım mağazalarından mutlaka alın.

 

Herhangi bir engelin bulunduğu alanı temizleyin. Mobilyaları cilalıyorsanız, diğer mobilyaları, dekorasyonları veya bitkileri parlattığınız mobilyalardan uzaklaştırın. Halı üzerinde çalışıyorsanız, cilanızın dökülmesi durumunda lekelenmeyi önlemek için bir muşamba koyun. Zeminleri cilalıyorsanız, cila yapmak istediğiniz odadaki tüm mobilyaları çıkarın. Buna masalar, sandalyeler, yataklar - zemine dokunan her şey dahildir. Yolunuzu engelleyen bir şey varsa, zeminleri düzgün bir şekilde cila yapamadığınız gibi mobilyalarınıza halılarınıza ve bütün eşyalarınıza vernik ya da cila bulaşma riski olacaktır.

Özellikle duman yayan bir cila veya çözücü kullanıyorsanız, cilalama sırasında herhangi bir hayvanın veya küçük çocuğun çalışma alanınıza giremediğinden emin olun.

Cila uygulamadan önce ahşabı iyice temizleyin. Cila uygulamadan önce yüzey temiz değilse, kalan kir, kir, saç veya toz mühürlenecektir. Mobilyaları silmek için profesyonel kalitede ahşap temizleyici veya sıcak su ve bulaşık sabunu karışımı kullanabilirsiniz. ve zeminler. Mobilya için, kuru bir mikrofiber bezle kurutmadan önce yüzeyi nemli bir mikrofiber bezle hızlıca silin. Zeminler için, alanı bir süpürge veya ahşap güvenli bir vakumla süpürün ve ardından paspaslayın. Her tür ahşap projesi için, mümkün olduğunca her zaman ahşabın tanesine paralel olarak çalışın.

Mikrofiber bezler standart yıkama bezlerinden çok daha yumuşaktır ve ahşaba zarar verme olasılığı daha düşüktür.

Ahşabın çabuk kurutulması önemlidir, çünkü su zarar verebilir.

Zemin özellikle kirliyse, paspaslamadan önce tüm bölgeye bir zemin temizleme solüsyonu sıkabilirsiniz.

Cilanızı göze çarpmayan bir noktada test edin. Cila ahşap üzerinde beklenmedik bir etkiye sahip olabilir, bu yüzden önce test etmeyi unutmayın. İlerlemeden önce etkilerinden emin olabilmeniz için kuruması için yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun. Cilanın istediğiniz şekilde çalışmadığını fark ederseniz, farklı bir şey denemekten çekinmeyin.

Bu, mobilyalarınızın veya zeminlerinizin, cilaların yüzeye yapışmasını önleyecek bir laminat tabakasına sahip olup olmadığını görmek için harika bir yoldur.

Cilayı Ahşapta kullanma

Mum temizleyici ile mobilyalarınızı silin. Kuru mikrofiber bezinizi balmumu sökücü ile nemlendirin ve ahşabın tanesi boyunca silin. Ahşaba zarar vermeyeceğinizden emin olmak için tamamen kuruyana kadar bekleyin, ardından fazla kir veya balmumunu kuru bir mikrofiber bezle silin. Kalan izleri veya lekeleri nazikçe zımparalamak için 0000 çelik yünü kullanın.

Cilalamadan önce fazla balmumu birikintisinin çıkarılması önemlidir, çünkü kalan balmumu cilanızı bozar.

Tüm mobilya parçasını kaplamadan önce balmumu sökücünüzü göze çarpmayan bir alanda test edin.

Herhangi bir mağazada balmumu sökücü satın alabilirsiniz, ancak ev yapımı bir seçeneği tercih ederseniz  eğer 5 bardak (0.12 L) bardak sudan .5 bardak (0.12 L) beyaz sirke karışımı da kullanabilirsiniz.

Odun tanesi boyunca ince cila tabakaları uygulayın. Cila ve kapağın açık kapağına kuru bir mikrofiber bez yerleştirin. Bu, cilanın o kadar çok uygulamadan bezin içine emilmesine izin verecek ve mobilya üzerinde toplanmaya başlayacaktır. Cilada çalışmak için bezi ahşabın tane boyunca ovalayın.

Mobilyaların ne kadar kuru olduğuna ve elde etmek istediğiniz parlaklık seviyesine bağlı olarak katmanlar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Tüm çatlaklara ve köşelere girdiğinizden emin olun. Derzleri ve iç mekanları parlatmak için dolapları veya çekmeceleri açın.

Tüm mobilya parçasını kaplamadan önce cilayı göze çarpmayan bir alanda test ettiğinizden emin olun.

Parlatma işlemini gerektiği kadar tekrarlayın. Tamamlandığında, mobilyalarınız parlak ve parlak olmalıdır, ancak istediğinizi  elde etmek için katman eklemeye devam edebilirsiniz. Mobilyalarınızın harika görünmesini sağlamak için parlatma işlemini rutin olarak tekrarlayabilirsiniz, ancak yeni bir balmumu tabakası uygulamadığınız sürece tekrar balmumu sökücü kullanmanıza gerek yoktur.